top of page
  • Zdjęcie autoramec. Rafał Stach

Dlaczego warto chronić Twój znak towarowy?

Zaktualizowano: 14 sie 2023


Znak towarowy to symbol lub kombinacja symboli, służąca do odróżniania towarów lub usług jednego przedsiębiorcy od towarów lub usług innych przedsiębiorców. Znakiem towarowym może być słowo, obraz, kształt, dźwięk, zapach, czy też kombinacja tych elementów.


Dlaczego warto chronić znak towarowy?

W dzisiejszych czasach rynek jest niezwykle konkurencyjny, a przedsiębiorcy muszą stawić czoła wielu wyzwaniom. W takiej sytuacji posiadanie unikalnego znaku towarowego jest kluczowe. To właśnie on pozwala wyróżnić się spośród konkurencji i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Dzięki temu, że marka jest łatwo rozpoznawalna, łatwiej jest zbudować pozytywny wizerunek firmy i zdobyć zaufanie klientów.


Oprócz aspektów marketingowych, chronienie znaku towarowego daje także szereg praktycznych korzyści. Przede wszystkim, pozwala on na zabezpieczenie przedsiębiorstwa przed nieuczciwą konkurencją. Rejestracja znaku towarowego uniemożliwia innym firmom korzystanie z podobnych symboli, co zapobiega dezinformacji klientów oraz ochronia reputację firmy. Warto pamiętać, że rynek jest pełen nieuczciwych graczy, którzy nie wahają się naruszać cudzych praw. W takiej sytuacji posiadanie zarejestrowanego znaku towarowego to jedyny skuteczny sposób na ochronę swojego biznesu.


Kolejną zaletą chronienia znaku towarowego jest możliwość jego wykorzystania jako przedmiotu zabezpieczenia. Dla przedsiębiorcy może to być kluczowe w przypadku chęci pozyskania finansowania lub kredytu. Wiele banków akceptuje znak towarowy jako zabezpieczenie, co pozwala na uzyskanie korzystniejszych warunków finansowania.


Warto również zwrócić uwagę na fakt, że posiadanie zarejestrowanego znaku towarowego zwiększa wartość przedsiębiorstwa. Dla inwestorów jest to istotny czynnik, który wpływa na decyzję o inwestycji w daną firmę. Znak towarowy, jako chroniony prawem własności intelektualnej, podnosi wartość przedsiębiorstwa, co może przekładać się na wyższe ceny za udziały lub lepsze warunki transakcji.


Dlaczego brak ochrony znaku towarowego jest ryzykowny?

Ryzyka związane z brakiem ochrony znaku towarowego mogą być bardzo poważne dla przedsiębiorstwa. Konkurencja może zacząć używać podobnego lub identycznego znaku towarowego, co prowadzi do utraty marki i spadku sprzedaży. Może dojść do naruszenia praw autorskich, co z kolei wiąże się z kosztami procesów sądowych i utratą czasu a Inwestycje w reklamę i promocję marki mogą okazać się daremne, ponieważ konkurencja może wykorzystać nazwę lub symbol handlowy i przyciągnąć klientów.


Orzecznictwo polskich sądów potwierdza, że ochrona znaku towarowego jest kluczowa dla ochrony inwestycji przedsiębiorcy. W 2019 roku Sąd Najwyższy w Polsce rozstrzygnął sprawę związana z naruszeniem znaku towarowego przez jedno z największych przedsiębiorstw energetycznych w kraju. Sąd przyznał odszkodowanie w wysokości 50 milionów złotych na rzecz przedsiębiorstwa, które zarejestrowało swój znak towarowy kilka lat wcześniej.


Czy znak towarowy może być przedmiotem zabezpieczenia?

Znaki towarowe mogą również służyć jako przedmiot zabezpieczenia, umożliwiając przedsiębiorcy uzyskanie dodatkowych źródeł finansowania i pozyskanie kapitału na rozwój firmy. Można je wykorzystać jako zastaw, którym zabezpieczona jest pożyczka, a jeśli firma zbankrutuje, znak towarowy jest chroniony i może zostać sprzedany, aby spłacić długi.


Czy możesz już teraz chronić swój znak w Metaversie?

W dzisiejszych czasach zjawiskiem, które nabiera na sile w świecie biznesu, jest metawersum, czyli wirtualna przestrzeń, w której przedsiębiorstwa mogą prowadzić swoje działania. W takim świecie zabezpieczenie swojego znaku towarowego nabiera jeszcze większego znaczenia, gdyż istnieje ryzyko, że ktoś inny wykorzysta go w tym wirtualnym środowisku, co może prowadzić do dezorientacji klientów i szkód finansowych dla firmy. Już teraz możesz chronić swój znak w ramach klas klasyfikacji nicejskiej, które obejmują usługi i towary oferowane w wirtualnych światach, co może się okazać dobrą inwestycją w przyszłość Twojego przedsiębiorstwa.


Czy chroniony znak można tokenizować?

Warto również wspomnieć o rosnącej popularności tokenizacji, czyli procesie tworzenia cyfrowych reprezentacji aktywów, w tym również znaków towarowych. Tokenizacja znaków towarowych daje przedsiębiorcom możliwość zabezpieczenia swojego znaku na nowym poziomie, umożliwiając łatwiejszą wymianę własności i korzystanie z nich w różnych projektach. Jednocześnie jednak, takie działania niosą ze sobą ryzyko kradzieży lub nieuprawnionego wykorzystania znaku, co z kolei może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.


Przykładem tego jest sytuacja, która miała miejsce w 2018 roku, gdy amerykańska firma Long Island Iced Tea Corp. zmieniła swoją nazwę na Long Blockchain Corp., a następnie ogłosiła plany dotyczące tokenizacji swojego biznesu. W rezultacie, akcje firmy wzrosły o 500%, co pokazuje, jak duże znaczenie może mieć tokenizacja dla biznesu.


Dane Eurostatu pokazują, że w ciągu ostatnich kilku lat liczba rejestracji znaków towarowych w Europie wzrosła o ponad 10% rocznie. W 2020 roku zarejestrowano ponad 190 tysięcy znaków towarowych, co stanowi rekordowy wynik. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna zabezpieczać swoje znaki towarowe nie tylko na poziomie krajowym, ale również na szczeblu międzynarodowym, co wynika z rosnącej globalizacji rynku.


Podsumowując, ochrona znaku towarowego jest kluczowa dla każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości czy branży. Daje ona wiele możliwości i korzyści, takich jak łatwiejsze rozpoznawanie marki przez klientów, ochrona przed nieuczciwą konkurencją, a nawet możliwość wykorzystania znaku jako przedmiotu zabezpieczenia. Jednocześnie jednak, brak odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym utraty wartości marki czy strat finansowych.

Comments


bottom of page